$182 Weekly Monthly Grocery Haul Australia – with This Mum At Home

$182 Weekly Monthly Grocery Haul Australia – with This Mum At Home


[Music] the sun’s going down as I try to make my way through the car I love being outside makes me wanna guys and welcome back to this moment home channel if you guys are new make sure you hit that subscribe button so you don’t miss any other grocery whores I do plus I do a lot of other things here on this channel so go and check it out okay so I’m on week two of a fly bites deal for groceries so I normally shop monthly if you’re a regular watcher you you would know that but because of this fly bys deal that’s come through from Carl’s and it was a great deal for me and I knew that I could spend within that amount that all that was required to get the points I thought I would do it so that’s what I’m doing so I am doing weekly shops for four weeks at the moment super excited about it because I am going to be earning double fly bys points which is double dollars so I’ll be earning at least 20,000 points which is equal to 100 dollars which is amazing if you’re a VIP member you can actually go watch the meal plan with me video that I did last week to see how I’m actually owning double points so yeah that’s kind of an exclusive video for the VIP lounge that go and check that out if you’re interested and if you’re interested in the VIP lounge I’ll leave a link below so you can go and check out that and see what it’s all about this week I was very unorganized yet again I normally do click and Collect order online and do click and clash with calls but I did not do that again I went shopping last night it’s just with all the videos that I do to go with the grocery halls obviously because I do a couple for the VIP lounge usually you know so I’m doing a lot of filming for the grocery hauls plus all my other work side I just lost time and yeah didn’t do that so I actually went into the shop last night and purchased all my groceries I went over the budget just by a little bit but that’s okay because again if you’ve watched that video on the VIP lounge you will know how I’m working this to stay within budget because I do have to spend 170 dollars for the week so which is a lot more than my normal weekly budget when you break it down over a month so I’m actually shopping for around about five to six weeks Technic so I’m well within budget so me going over the weekly spend is okay and I just went over it because I don’t know I just saw some things and I thought I wanted that that’s the bad thing about going into the store I went in with my list and everything but there were a couple of things that I really need that so maybe not need it but I wanted it so I did that so that’s what happened okay so I’m going to show you what actually bought it last night and then I’ll come back and tell you exactly how much I spent okay here is tonight’s grocery shop for week two of my flybys deal so I’m gonna start this into this week because normally I always thought that and so I thought I just mix it up some difference so I’m very particular you’ve probably noticed I’m very particular of where I put things on the bench to go through and I’m like that when I do my shopping as well if I was shopping at Aldi I loaded into a trolley a certain way so when I’m you know putting it through the escalator is that what it’s called Escalona and then putting it back in my charlie I’m packing it you know all together where it should be and stuff so that’s why I kind of drawn the bench I don’t know it’s just easy for me to pack away once I do that so anyway let’s see what I got okay I feel like I don’t know I don’t know whether I feel like I’ve got so much I think because I didn’t have to buy a lot of meat again I’m feeling like I didn’t get so much and I didn’t have to buy a lot of pantry items but anyway yes I’m babbling let’s go let’s get on with it okay so I’m Glenn 20 I got some more of these this was on special we really just ran out we use this in the toilet and just for surface isn’t not all the time for services but you know just when the need is there we use it anyway it’s down to three dollars fifty so I got that this week oh my gosh I have gone through these before and we love these but they’re they are expensive to buy I think they’re about 550 maybe for a box normally but there are special for $2 oh no I think they’re $5 they’re down to two dollars 50 this week I probably should have got two but I didn’t so I that’s tasty Stacy you’re calling me I’m trying to do my video 10 o’clock at night guys that I’m back from I will call you back oh Henry show Oh Thank You Jo I just watched a video and I I was excited about what she’s doing go and check her out she’s go YouTube channel and she’s starting a new one I think you all are you guys well will love her channel so go and check her out anyway back to the grocery now I don’t know what I was saying okay I think it was I was on today so these are normally five dollars a box and they don’t show us 50 because there is only what six packs in there so there’s not many packs but they’re great we love them they are a bit better than just normal like teddy biscuits and stuff like that so they’re a good option to get and you can get like a chocolate flavor one instead as well but I went with the chop chip this week also with that they had these ones or this is a treat for me they had these down to two dollars 50 as well and there’s five of them in here and they are so nice like for a morning tea sort of snack or afternoon tea sort of snack and with a coffee or something or tea whenever you drink love them so anyway go and check that brand out love love love them Jordans was also on I usually go on by Jamel Jordans when it’s on a special otherwise they get their audio on when it’s not on special and just kind of like a granola type thing we love it I put it on my yogurt yeah weird as a snack all that ice down to three dollars 50 which is again is half price so I grabbed that I actually wanted the Cole’s brand raisin choice which is only two dollars they were completely out of the shelf and I didn’t want to leave without it so I grabbed this one which was four dollars so it was double the price but they’re thicker slices so yeah I don’t know anyway it’s just me and the kids that usually eat it not Johnny so I put it in the freezer and just pull it out as we need it and toast it so it doesn’t last quite a long time for us because we’re not going through it in a day or anything so anyway tip top it is this week for that one and pended I got some more panadol I needed pan at all plus this is on my fly bites deal for some bonus points so I grabbed this money instead crumpets ruin special so I grab those what are these I think they’re dentition I was fifty this week at Cole crass skits were not on special this week but I’ve got some because Joseph begged me for them because he just loves them so much he just wanted them plain in his lunchbox as well so I’ve been putting them in their play otherwise at home we put like Vegemite that kind of stuff on it cheese so I think they’re about 350 so I grabbed some more of those much cheaper knowing when you’re buying the modality I think they like $2 a box so get the vanilla tea if you can otherwise cold some calls music bars I need more so she’s got a big 12-pack for $5 yeah I’ve already attached this packet tonight but these were down to I think $3 this is something I don’t ever normally buy but I just bought it as a little treat and I thought that kids might really like them I don’t think they’ve had these before my sister used to get them in my aren’t used to get them so I yeah got the mother on special again delicious with Vegemite so anyway there’s quite a lot in there we’ll see how long that lasts in their house Legos is on special again guys $2 I’m so excited you know I love this brand so I got some more of that I will use this well I’ve actually got some frozen actually in the freezer too for my naked Parmesan –is but otherwise I’ll be using this next week in my spaghetti bolognaise I’m buying it today shop in here I’ve bought stuff for this week but if I’ve seen stuff for the week after and it’s within the budget I’ve bought it as well so that will actually go into next week’s deviled sausages I’m making this is the brand that I always buy I’ve been making this for good god I don’t know 20 years now I’ve been notified for 20 years I’ve been making it for 20 years anyway this is the brand we like so I’ve got two packets of those because I’ll do a huge batch event and freeze a lot of it in my book I’m cooking so if you’re VIP member and you see me making deviled sausages this is the one I actually by LifeLock lover I just add apples onion and some tomato sauce in for that and that’s it we love it gravy I just got an extra one I’ve got one in the cover but I thought I’d grab an extra one because we are having a roast and the roast that I’ve got will go into next week as well so I’ve got two so one for next week potatoes do you really need potatoes but they’re on special so I grabbed them $4 for the two kilo so I grabbed those these are the apples I bought last week like there’s so many in there but we’re nearly gone through this whole bag plus we’ll already have in the fridge this is this is $5 for this whole bag so two dollars 50 kilo awesome but this is the I’m perfect brand of coal so it’s kind of like the odd bunch that you get up I think war worse but so there’s just odds and ends in it they’re fine with had no issues we love them I just pick up the bag and try to look at all the apples first before I buy them make sure I make it you know too many bruised ones or anything so anyway love apples in the house so I’ve got a lot of those strawberries doing special I think they were a dollar ninety each so I grabbed two of those Tomatoes my kids are eating me out of house and home when it comes to Tomatoes so I grabbed two lots of these these were three dollars fifty so it’s actually quite expensive I normally pay under three dollars for tomatoes like this like grape ones cherry ones that kind of thing but we’ll go through those so quickly I’m just excited that the kids want to eat them so yeah I grabbed those Driscoll’s and laughs Driscoll’s brand blueberries and I love them in the strawberries too when they’re available so I I just find it there I don’t know just a really good quality so anyway I got two of these because I had $2 each I think they were 2 for 4 dollars put some Lebanese cucumber zucchinis I’ve already got some grated up in the freezer but I’m just going to cut up great up and probably use this week with some meals as well capsicum I’ve got two capsicums they’re kiwi fruit Isabella asked me for kiwi fruit because she must have had a day care and it’s just not something I thought she’d eat so I hadn’t got it but I’m good I’ve got it I got there are special I think there were five for now I can’t even remember maybe five for $4 or something they weren’t very dear anyway so I got those and will have them tomorrow maybe for morning tea or something like that and yet we’ll see what she thinks that Joseph loves them too so they won’t go to waste and my husband eats them obviously so that would be good broccoli I just got three lots of broccoli I probably will definitely have some this week with our meals but I’ll probably cut some up and freeze it as well I’ve got so much pumpkin still in the freezer but still got another one or two dinners worth but this was on special still for a dollar 50 kilo so I grabbed another one at that it’s can’t we love them I just I roast them every time like love love love it hopefully is it three dollars now I know that probably seems so silly for me to buy this but my kids won’t eat the normal two dollar packet that has all the gourmet lettuce in it Johnny and I do but the kids weren’t in it so for them I usually have to get to get them to eat lettuce I have to get an iceberg lettuce and iceberg lettuce there’s $3 so I just thought that’s just stealing I’ll buy this it’s kind of the same they eat this lettuce it just saves me having to wash and cut and all that kind of stuff so I grabbed that this week again another one of these I’m perfect sort of deals with the carrots I think this was two dollars fifty and what is it one and a half kilo so not too bad we love carrots again in the house I cut them out grate them put them in the freezer all that kind of stuff so I would go through a lot of them and we have them in our salads onions I need an onion so I’ve got a bag of brown onions Birds Eye vegetables is on special you know I love this brand so I grab those this was I think the 500 gram bags this week for peas corn and the mixtures all that kind of stuff is down to two dollars this is actually a one killer and it was on sale for 350 so I grabbed this I am out of corn I still have some peace so that’s just really it’s top up for me okay so you guys know I buy the chicken fingers in this brand when they’re on special for $4 for the box this is $8 I think the $8 55 maybe I think it’s a kilo you let me find okay one kilo they’re pretty much the same as the chicken fingers but you’re getting a lot more in them especially for the price but normal price on that I think is around $16 so it’s half price that’s why I grabbed it what have I got here short cut bacon just to have with breakfast basically lots of sausages to do sausages and bread and my double sausage isn’t so fast I’ll grab those what have I got here I just chicken breasts which I don’t really need this week because I’ve got enough of everything in the freezer but I grabbed it just because I had room in the budget and it’s great to just have on hand if I want to cook it on up for lunch or I’ll put it into next week also this is what we’re having our roast this week I was actually gonna get corned beef but I saw this it was on special so I grabbed pork Johnny loves pork so I grabbed that for him we might even cook that I can’t remember what day I had this planned on my meal plan but I might even do this for Sunday because it’s Father’s Day so he’ll love that so I’ve done that yeah good I just got the Yoplait this week vanilla custard we normally buy the custard from Aldi but because I’m shopping in a cause I got this one it’s like 20 cents dearer I know it’s not as nice as the only one the only ones really chocolate is delicious but the kids will later they won’t complain grab that Jace has been asking me for custard we have a cabinet this was another is not something we normally buy it’s just a let’s grab it and see what it tastes like deal I had a Fly Buys points deal on it so I I do drive it just to try it out so it’s what rosemary and garlic obviously I can make my own but other stuff just try it for something different save me some time eggs I’ve got some more eggs last week I bought two dozen then we went through all of them because I did make some up for scrambled eggs in the freezer and so forth I’ve just grabbed one for this week I think this will be enough this week so I grabbed that milk I got 3 3 liters that should hopefully get us through the week we’ll see how that goes and I just got to I’m Koka no sugars I’m addicted to this stuff oh my god I love it I hate coke hate coke with a passion makes me dehydrated all of that stuff but this coke no sugar love it especially nice and cold so anyway it’s on special 2 for $4 so I grabbed it – oh that was this week’s grocery haul I actually spent 182 35 so slightly over I think if I had have ordered a line I probably wouldn’t have gone over by that much but when I was in there I saw some things and I picked them up and that’s the bad thing about going into a store so I really do try to avoid it to stay on budget but doesn’t matter like I said it will all work out in the end and I’m just excited to get my flybys points I mean the point of this is to stay within budget because if you don’t then getting those points in those dollars is pointless like if you don’t want to overspend what you normally would you know in order to get those points because it’s just not going to work out but like I said this shop is for the next four over the four weeks is going into week five and week six for me so I am going to be well under budget so it is going to work out but still I shouldn’t be picking up things when just in policy fine I’m gonna try to stop and avoid that doing that next week so anyway if you guys want to see next like say how I go come back to the channel to subscribe come back to the channel and yeah see how I how I work with my spending for next week if you’re a pay I pay member there is no meal plan with me vlog because I’ve done one for the whole entire of September and I talked about that in the in that video that’s already on the VIP lounge for you to know why I’ve done it that way but there will be some sort of bulk food prep video as always to go with this grocery haul so go and check it out okay guys I will see you next time thanks for watching the sun’s going down as I try to make my way through the car I love being outside we got one [Music]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *